Start Doświadczenie Projekty Jeziorzany-Wioska Rybacka
Jeziorzany-Wioska Rybacka

Projekt Integracja i aktywizacja społeczna i zawodowa mieszkańców Jeziorzan wokół wioski tematycznej „Jeziorzany-Wioska Rybacka”

Projekt Integracja i aktywizacja społeczna i zawodowa mieszkańców Jeziorzan wokół wioski tematycznej „Jeziorzany-Wioska Rybacka realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja Integracji Społecznej , Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr POKL.07.03.00-06-295/10-00 zawartej z Samorządem Województwa Lubelskiego – Wojewódzkim Urzędem Pracy w Lublinie

Na obszarach wiejskich obserwuje się wiele problemów społeczno -ekonomicznych, które na ogół są trudniejsze do rozwiązania niż na terenie miast. Dotyczy to braku dostępu do miejsc pracy, a co za tym idzie bezrobocia, w tym bezrobocia ukrytego, niskiego poziomu wykształcenia, ubóstwa, sprzyjającego klimatu do rozwoju patologii społecznych (beznadzieja, brak pracy brak środków na utrzymanie rodziny). Wszystko to razem sprawia, iż na wsi zagrożenie wykluczeniem społecznym jest o wiele większe niż na terenach zurbanizowanych.

Projekt Integracja i aktywizacja społeczna i zawodowa mieszkańców Jeziorzan wokół wioski tematycznej „Jeziorzany-Wioska Rybacka, obejmował miejscowość gminną Jeziorzany położoną w przepięknym rozlewisku rzeki Wieprz. Wokół rozlewiska Wieprza od wieków koncentrowało się życie mieszkańców, czego pozostałością są archaiczne formy własności –wspólnota gruntowa. Mieszkańcy mogą się zintegrować, stworzyć miejsca pracy i samodzielnie zadbać o rozwój ekonomiczny wsi i gminny w oparciu o powstanie rybackiej wioski temat.

Dzięki realizacji projektu nastąpiła integracja mieszkańców wsi Jeziorzan wokół idei Wioski Rybackiej, angażująca wszystkie grupy mieszkańców. Powstała strategia rozwoju społeczno – ekonomicznego miejscowości w oparciu o temat wiodący– rybołówstwo - zmierzająca do rozwoju agroturystyki, a co za tym idzie umożliwiająca tworzenie nowych miejsc pracy w oparciu o obsługę ruchu turystycznego. Wypracowana została koncepcja promocji Wioski Rybackiej, podjęte zostały działania promujące Jeziorzany w regionie.

Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Przyjaciół Jeziorzan oraz Fundacja EOS.

Projektem zostało objętych 20 osób, mieszkańców Jeziorzan. Uczestniczyli oni w warsztatach wypracowujących strategię rozwoju i promocji Wioski Rybackiej, warsztatach na temat tworzenia i promocji produktu regionalnego, przedsiębiorczości, komunikacji i autoprezentacji. Zasadniczym elementem projektu były warsztaty regionalne, promujące lokalną tradycję i kulturę oraz niezwykłe warunki naturalne Jeziorzan i ich wykorzystanie w rozwoju ekonomicznym wsi: rzemieślnicze warsztaty rybackie (tworzenie łodzi dłubanek, więcierzy, niewodów, sieci) oraz warsztaty fotograficzne. Uczestnicy projektu wyjechali także na wizytę studyjną do Bałtowa. W ramach projektu została wyposażona w niezbędny sprzęt do prezentacji eksponatów i meble chata rybacka, która jest miejscem spotkań liderów. Powstaje tam rybacka izba regionalna, gdzie są zbierane  pamiątki, zdjęcia związane z historią Jeziorzan opartą o rybołówstwo. Podsumowaniem działań był festyn, na który  zostali zaproszeni mieszkańcy wsi Jeziorzany.

Powstała na czas projektu strona internetowa wioski rybackiej www.wioskarybacka.eu