Start Doświadczenie Projekty Turystyka lubelska – wysoko kwalifikowana
Turystyka lubelska – wysoko kwalifikowana

Projekt realizowany był w okresie od 1 września 2009 do 31 sierpnia 2010. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 - Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 - Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych doradztwo dla przedsiębiorstw.

O projekcie

Turystyka jest ważną szansą dla rozwoju regionu. Lubelszczyzna, jako jedno z nielicznych miejsc w Unii Europejskiej może pochwalić się nienaruszonym przez działalność człowieka środowiskiem naturalnym, a jednocześnie bogatą tradycją kulturalną oraz materialnymi i duchowymi świadectwami wielowiekowej, burzliwej historii.

Wykorzystanie potencjału tkwiącego w atrakcyjności Lubelszczyzny zależy zatem w dużej mierze od przygotowania kadr zajmujących się obsługą ruchu turystycznego.

Turystyka będąc jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin życia może stać się istotną i zyskowną gałęzią gospodarki w woj. lubelskim. Zwiększa się atrakcyjność turystyczna woj., mierzona przede wszystkim liczbą turystów odwiedzających region – w tym turystów zagranicznych. Dodatkowo szansą na rozwój tej branży usług na Lubelszczyźnie jest zmiana trendów w światowej turystyce na rzecz wypoczynku w miejscach oryginalnych, słabiej zaludnionych o nienaruszonym środowisku naturalnym, czym nasz region wyróżnia się na tle kraju, czy nawet Europy Środkowej.

Jednym z priorytetowych zadań realizowanych w ramach Projektu „Turystyka lubelska – wysoko kwalifikowana” było podniesienie poziomu kompetencji 57 pracowników branży turystycznej poprzez komplementarne szkolenia z zakresu umiejętności tworzenia, rozwijania i promowania markowych produktów turystycznych oraz obsługi turysty krajowego i zagranicznego.

W ramach projektu przeprowadzono:

- po 2 godz. indywidualnego doradztwa zawodowego dla każdego beneficjenta ( w sumie 126 godz.)

oraz następujące szkolenia profilowane:

1)Skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem turystycznym - 80 godz.

2)Recepcjonista w obiektach turystycznych - 56 godz.

3)Marketing usług turystycznych - 56 godz.

4) Język angielski dla kelnerów - 80 godz.

5) Język angielski dla recepcjonistów - 80 godz.

Szkolenia zakończyły się uzyskaniem dokumentu zgodnym z rozporządzeniem MEiN z 3.02.2006 r. Szkolenia prowadzono w bardzo  atrakcyjnej formie z wykorzystaniem audiowizualnych i nowoczesnych metod nauczania. Uczestnicy otrzymali  materiały szkoleniowe i dydaktyczne (podręczniki, mapy, słowniki itp.).  Szkolenia i doradztwo przeprowadzono w Lublinie i Chełmie.